Salezjanie w Odessie

DRODZY PRZYJACIELE MLODZIEZOWEGO CENTRUM «DON BOSKO» W ODESSIE

Edukacja dobrego chrzescijanina i uczciwego obywatela

 

Ul. Malinowskiego 35 a 65014,Odessa.
(0482)37-49-22 www.odessadonbosko.net

«Wychowanie dobrego chrześcijani
i uczciwego obywatela»
(św. Jan Bosko)

Centrum Młodzieżowe «Don Bosko»
11 lat- ciepłej współpracy i partnerstwa

Włożyliśmy wiele wspólnych starań, aby zrealizować nasze cele. Przyjaźń i pomoc każdego z was nie zostały niezauważone.
W ramach podziękowania chcemy podzielić się kilkoma ciepłymi słowami, które ogrzewają naszą duszę i pomagają patrzeć w przyszłość.

Centrum Młodzieżowe «Don Bosko»
wychowanie młodzieży w duchu chrześcijańskim.

O «Świetlicy»…

«Świetlica», w której spędzam dość wiele czasów, jest dla mnie miejscem szczególnym, miejscem gdzie mogę porozmawiać z innymi dziećmi na wszystkie możliwe tematy. Także w grupie mamy często rozmowy wychowawcze, które pomagają nam rozwijać horyzonty, zainteresowania i w podczas których dowiadujemy się wielu nowych i pasjonujących rzeczy. Podczas wakacji organizowane są obozy, na których każdy ranek zaczynamy od modlitwy i rozmowy na tematy chrześcijańskie. Uważam, że działanie grupy pomaga dzieciom wzrastać duchowo, kulturalnie i moralnie.
Regina, 14 lat

O festiwalu «Sawionalia»…

«Sawionalia» — to coś fantastycznego. Zawsze jest wesoło. Festiwal aktywizuje całą salę od najmłodszych dzieci do dorosłej młodzieży.
«Sawionalia» czeka dobra przyszłość, dlatego będziemy kontynuować naszą współpracę w tym duchu.
Sergiej Strazow. Organizacja partnerska «Styl Życia».

O turnieju piłki nożnej «Don Bosko»…

«Turniej piłkarski «Don Bosko» — to jedyny turniej ulicznej piłki nożnej w naszym mieście. Różni się od innych turniejów tym, że uczestnicy nie muszą dużo płacić za udział w nim. Liczy się tylko chęć i zainteresowanie sportem».
Anatolij Kożuchar, 22 lata. Uczestnik i organizator.

O akademiku im. Tadeusza Hoppe…

«Najważniejsze jest to, że za naprawdę minimalną opłatę zostały stworzone dla studentów dobre warunki niezbędne do mieszkania i nauki. Młodzież ma możliwość otrzymać wychowanie chrześcijańskie i nauczyć się brać aktywny udział w życiu społeczeństwa»
Maksym Mosiura, student Uniwersytetu Narodowego «Odeska Akademia Prawnicza»

O dobroczynności

«Dziękuję Wam za to, że jesteście z nami ponad dwa lata. Dzięki waszej pomocy, nasze dzieci i całe rodziny czują troskę i pomoc ludzi nieobojętnych».
Zinaida Pawłowna Gołąb. Związek Inwalidów rejonu milanowskiego miasta Odessy.

O areszcie śledczym dla niepełnoletnich

«Wraz z «Don Bosko» mieliśmy, w areszcie śledczym dla niepełnoletnich w Odessie, kilka wspólnych projektów ukierunkowanych na profilaktykę agresji, powiązanej z długotrwałym przebywaniem młodzieży w celach, bez możliwości aktywności fizycznej.
Spotykamy się na wspólnych spotkaniach modlitewnych, co daje nam siłę do naszej pracy z dziećmi przebywającymi w areszcie. Na comiesięcznych spotkaniach, uzgadniamy swoją pracę w więzieniu, wspieramy się. Spotkania te umacniają nas i przyczyniają się do rozwoju naszej posługi.
Dzięki wsparciu dyrektora, byłam uczestnikiem seminariów dla kapelanów więziennych, gdzie pogłębiłam swoja wiedzę o systemie więziennictwa, co pomogło mi zrozumieć głębiej problemy więzień, osób w nich zamkniętych i pracowników.
Alla Soroka, psycholog. Koordynator projektu międzynarodowego «Alternatywa dla przemocy»

Szkoła «Narnia»

Przedszkole i szkoła podstawowa

«Narnia» — to przede wszystkim, innowacje pedagogiczne w połączeniu z wartościami chrześcijańskimi, które podkreślają perspektywiczny kierunek w wychowaniu dzieci. Dowodem na to jest stale zwiększająca się liczba dzieci w przedszkolu i szkole.»
dr hab. Tatjana Wasiljewna Sannikowa, starszy wykładowca Katedry Zarządzanie i Rozwoju Oświaty w Odeskim Obwodowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
«Łączą się z tym tylko najcieplejsze i najbardziej pozytywne uczucia. Mój syn chodził tu do przedszkola. Dziękuję bardzo o. Michałowi i jego współpracownikom za to, że pomogli mojemu dziecku zintegrować się z rówieśnikami i że zaszczepili wiele nowych nawyków. Oprócz tego, przychodziłem czasami na wieczorne spotkania do CM «Don Bosko» » — zawsze panowała tam ciepła i radosna atmosfera.
Bardzo podoba się mi praca Sióstr Salezjanek. Są takie serdeczne i szczere… »
o. Siergiej, duchowny Kijowskiego patriarchatu o salezjanach i «Narni».

Parafia św. Piotra

«Są tu bardzo dobrzy ludzie. Pewnego razu przyszedłem do kościoła i od tej pory nie chcę juz go opuszczać… stałem się porządnym człowiekiem».
Jewgienij, 15 lat. Aktywny parafianin Kościoła pod wezwaniem św. Piotra

«Piękne zgromadzenie, które wiele sił poświęca zajmując się dobroczynnością i chrześcijańskim wychowaniem młodzieży, szczególnie w areszcie. Teraz jest to bardzo aktualny problem. Dziękuję, za to, że mam możliwość pracy z dziećmi. Kiedy widzę ich oczy, to wiem, że wszystko to nie jest na próżno».
Elena Piasta, pracownik parafii.

Ważne daty Rodziny Salezjańskiej w Odessie

2013 – 100-na rocznica konsekraji kościoła św. Piotra w Odessie
2015 – 200-na rocznica urodzin św. Jana Bosko

«DON BOSCO» via Malinowskogo ,35-а 65014,ОDESSA UKRAINA (0482)37-49-22
Dati bancari:
Kod bic: PKOPPLPW
IBAN: PL 84124045331978000054327177
BANK PEKAO SA , Oddzial Krakow, ul. Pijarska 1
ul. Pijarska 1, 31-015 Krakow

M.C «DON BOSCO» ul. Malinowskogo,35-а 65014,ОDESSA UKRAINA tel., +38 (0482)37-49-22www.odessadonbosko.net

Numer konta:
Kod bic: PKOPPLPW
IBAN: PL 84124045331978000054327177
BANK PEKAO SA , Oddział Kraków, ul. Pijarska 1
ul. Pijarska 1, 31-015 Kraków

1. PARAFIA P.W. SW. PIOTRA.

W 1904 roku poswiecony zostal pierwszy kamien pod budowe kosciola sw. Piotra. W kosciele, ktory Odesyci nazywali «francuskim», wikariusz katedralny, ks. August Menglis. Podczas wojny domowej wyemigrowal on z Odessy.
Po odjezdzie Menglisa nie bylo tu stalego duchownego, poniewaz w ciagu 13 lat represjonowano 8 katolickich duszpasterzy, ktorzy sluzyli w Odessie. W 1939 roku Niemcy oddali Odessie — swojemu sojusznikowi Rumunii, ktora odnowila diecezje Tyraspolska z Katedra w Odessie. Na jej czele stanal ks. biskup Marek Klazer.
W kwietniu 1942 roku proboszczem kosciola sw. Piotra zostal Piotr Leoni. Jednak wkrotce pojmany on zlapany przez radzieckie wladze i wsadzony do wiezienia. 8 grudnia 1958 roku do Odessy przyjechal ks. Tadeusz Hoppe.
JAKIE NOWOSCI PRZYNIOSL W NASZEJ PARAFII TEN ROK?
— Wprowadzenie Mszy Swietej w jezyku ukrainskim.

— Wykonanie nagrobku ks. Hoppe — Remont scian i sufitu
— W czerwcu tego roku w Odessie zorganizowlalismy II Miedzynarodowa Konferencje Salezjanow, pod haslem: „Wychowywac sercem Dona Bosko”, w ktorej uczestniczyli wspolpracownicy z: Moskwy, Smorgonia, Korostyszewa i Lwowa.

2. CHRZESCIJANSKIE PRZEDSZKOLE «NARNIA».

Przedszkole dziala od wrzesnia 2006 roku. Przyjmuje dzieci w wieku 3-5 lat do 3 grup. Razem ok. 60 dzieci. Pracuje tu 5 wychowawcow i 12 osob innego personelu. Codziennie dzieciom zapewniamy czterorazowe wyzywienie. Raz w tygodniu prowadzona jest katecheza przez siostre zakonna. «Narnia»posiada licencje panstwowa.
W minionym roku zrobiony zostal remont jednej z grup. Rozpoczely sie rowniez zajecia z psychologiem dla dzieci w wieku od 2 do 3 lat.

 

3.PRACA W POPRAWCZAKU I POMOC CHARYTATYWNA.

Od listopada 2006 roku M. C. «Don Bosko» wspolpracuje z poprawczakiem. Do pracy wychowawczej przylaczyli sie niektorzy wierni swieccy. Prowadza oni katecheze, warsztaty pracy manualnej i break-dance’u. Za wspolne pieniadze katolikow i protestantow wykonany zostal tez remont kaplicy w poprawczaku.
W tym roku, tak jak i w zeszlym dalej przeprowadzono wydawanie odziezy potrzebujacym.

4. SPORTOWY KLUB «DON BOSKO».

Nasz klub «Don Bosko» to na dzisiejszy dzien druzyna pilkarska, w ktorej trenuja chlopcy urodzeni latach 1993-1996. Nasz klub nieraz uczestniczyl turniejach, tak w Odessie, jak i w innych miastach. Ogolem w druzynie jest ok. 40 osob.
W zeszlym roku druzyna uczestniczyla w Lidze Wojewodzkiej z dobrym rezultatem.
Systematycznie organizowane byly zajecia z ksiezmi i pedagogami. Kilka razy na rok przeprowadzane sa spotkania rodzicielskie.

5. KURSY I GRUPY TANECZNE.

Przeprowadzamy kursy tancow towarzyskich, folkloru i break dance. Prowadzimy tez zajecia z nauki jezyka wloskiego i jezyka polskiego.

6. FORMACJA PERSONELU

Dwa razy w miesiacu spotyka sie Wspolnota Wychowawczo – Duszpasterska oraz animatorzy.
Raz na miesiac zbiera sie rada pedagogiczna przedszkola. W czerwcu 2008 roku dla personelu M.C.D.B. zorganizowane zostalo II seminarium p.t.. «Wychowywac po chrzescijansku».

7. MLODZIEZOWE CENTRUM I SPOLECZENSTWO.

Zakonczono prace nad powstaniem strony internetowej odessadonbosko.net. W ciagu calego roku w wloskich, ukrainskich i polskich czasopismach wydrukowano 5 artykulow o naszej pracy. Ukazywaly sie one m.in. w «Parafialnej Gazecie», w Biuletynie Salezjanskim, w «Don Bosko», w polskiej gazecie «Kontakt». Z pomoca specjalistow z Wloch udalo nam sie nakrecic 2 filmy: o pracy salezjanow w Odessie, i o dzialalnosci o. Tadeusza Hoppe. Na dany moment trwaja prace przy tlumaczeniu filmow na 6 jezykow.

8.SWIETLICA.

Swietlica prowadzi codzienne pozaszkolne zajecia dla dzieci od 7 do 14 lat. Jest ona otwarta od 16.00 do 18.00. Codziennie proponowane sa tu rozne formy spedzania wolnego czasu: zajecia muzyczne, laboratoria, wideo klub, rozmowy o etyce chrzescijanskiej, gry, turnieje i.t.p. Wsrod dodatkowych zajec w swietlicy w tym roku pojawil sie warsztaty pracy z bisiorem.
W pracy swietlicy organizujemy i przeprowadzamy 4 razy w roku kolonie w miescie, w ktorych oprocz gry jest czas i na modlitwe i powazne rozmowy.
Od wrzesnia swietlica zajmie nowe odremontowane pomieszczenie, adaptowane dla pracy z dziecmi

9. MLODZIEZOWA KAWIARNIA.

Pracuje codziennie od 18.00 dla chlopcow od 14 r.z i proponuje im mozliwosc korzystania z Internetu, gre w bilard i inne gry stolowe, uczestniczyc w klubie dyskusyjnym i filmowym. Trzy razy w tygodniu przeprowadza sie wspolna modlitwa, w ktorej uczestniczy kazdy gosc naszego centrum.

10. GMACH TURYSTY «DON BOSKO».

Blisko 500 osob co roku przyjezdza do Domu turysty «Don Bosko» . W tym roku odwiedzlil nas goscie z roznych zakatkow Ukrainy, Bialorusi, Polski, Rosji, USA.

11.IMPREZY.

Tego roku byly zorganizowane i przeprowadzone 4 wyjazdy dla dzieci, (od 10 do 30 uczestnikуw), 4 turnieje pilki noznej (blisko 100 uczestnikow), turniej koszykowki, dwa turnieje tanca towarzyskiego.
Wsrod swiatecznych imprez mozna wymienic: Urodziny MCDB i Dzien sw. Jana Bosko.
Mlodziez wyjezdzala na rozne festiwale, wymiany kulturalne i rekolekcje na Ukrainie i za granica.
Dziewiaty rok z rzedu odbyl sie Festiwal dla dzieci i Mlodziezy «Sawionalia» pod haslem «Wszyscy my dzieci Boskie!», ktory organizowalo 100 salezjanow

12. RACE BUDOWLANE I REMONTOWE.

W tym roku odremontowalismy:
— jedna z grup przedszkola,
— nowe pomieszczenie swietlicy
— druga kondygnacje domu
— zakupione zostaly lawki dla terytorium
— zmienilismy srodkowa brame

13.NASZE PROJEKTY NA PRZYSZLY ROK.

1. 1. Odnowienie wejscia do kaplicy.
2. Przygotowanie i otwarcie szkoly w wrzesniu 2009r.
3. Montaz sportowego sprzetu na terytorium
4. Remont dachu
5.Wspolpraca z innymi salezjanskimi oratoriami i Ukrainy i Rosji
6. Uczestnictwo w Inspektorialnej Rady Mlodziezy
7.Przeprowadzenie rekolekcji dla animatorow

14.NASI PARTNERZY

— Salezianskij Wolontariat Misyjny (Krakow)
— Salezjanskie Centrum Misyjne (Warszawa)
— Caritas Ambroziana (Milan)
— Parafia Solbiate Arno (Wlochy)
— Salezianskie Stowarzyszenie Edukacji Mlodziezy (Polska)
— Mlodziezowe Centrum Don Bosko (Korostyszew)